Welcome Home

login to Intranet

Lost your password?

ME - VLSI

Thumb

Started

2011

Intake

18 Seats

Fees

Govt approved fee

Placement

97%
S.No. Student Name Company Duration Year
1VIGNESHWARI AUGUSTA HI-TECH SOFT SOLUTION PVT LTD 6 Months 2019
2VIJAY.K Tamil Nadu Newsprint and Papers Limited,Karur 6 DAYS 2019
3VENUGOPAL.N Tamil Nadu Newsprint and Papers Limited,Karur 6 DAYS 2019
4SATHIYAN.S Tamil Nadu Newsprint and Papers Limited,Karur 6 DAYS 2019
5SANTHOSH KUMAR .S Tamil Nadu Newsprint and Papers Limited,Karur 6 DAYS 2019
6VALLIAMMAI S. M CHETTINAD CEMENT FACTORY, ARIYALUR 4 DAYS 2019
7SWETHA.S BSNL ,MADURAI 5 DAYS 2019
8SWETHA.S EMINENT TECHNOLOGY MADURAI 5 DAYS 2019
9PRIYADHARSHINI.R UNIQ TECHNOLOGY, CHENNAI 5 DAYS 2019
10LATHA.S UNIQ TECHNOLOGY, CHENNAI 5 DAYS 2019
11MONIKA.K UNIQ TECHNOLOGY, CHENNAI 5 DAYS 2019
12PREETHI.R UNIQ TECHNOLOGY, CHENNAI 5 DAYS 2019
13Vigneswari. K ONEYES TECH ARDUINO AND EMBEDDED 7 Days 2018
14RAMESH K SD PRO SOLUTION, TRICHY 5 DAYS 2018
15SALINI SREE. N BSNL KARUR 2 DAYS 2018
16IBRAHIM SHARUK.K GALWIN TECHNOLOGY,TRICHY 2 DAYS 2018
17KALAIRAJ.P GALWIN TECHNOLOGY,TRICHY 2 DAYS 2018
18VIGNESHWARI.K ONEYES TECHNOLOGY ,CHENNAI 5 DAYS 2018
19 PRASANTH. R GALWIN TECHNOLOGY,THICHY 2 DAYS 2017
20MANORANJITHAM. A BSNL ,KARUR 5 DAYS 2017
21DEEBHA. S.P BSNL ,SELAM 7 DAYS 2017
22AISHWARYA. N BSNL ,KARUR 5 DAYS 2017
23VISHNUPRIYA. S BSNL ,TRICHY 4 DAYS 2017
24All Final Year students Industrial Visit to ISRO 1 Day 2016
25All Third year students Industrial Visit to All India Radio 1 Day 2016
26ARUNA.N BSNL ,MADURAI 4 DAYS 2016
27HARIHARAN.S GALWIN TECHNOLOGY,THICHY 5 DAYS 2016
28REVATHI UNNAMALAI. M BSNL ,MADURAI 5 DAYS 2016
29SUDHARSANA. N BSNL ,DINDIGUL 5 DAYS 2016
30 SHAHEEN HUMERA. A BSNL ,TRICHY 4 DAYS 2015
31 HARISH. R TVS PRIVATE LTD,MADURAI 5 DAYS 2015
32JAI SANHARI. V Tamil Nadu Newsprint and Papers Limited,KARUR 5 DAYS 2015
33AKILANDESWARI. R BSNL ,MADURAI 4 DAYS 2015
34 ANUSUYA.S BSNL ,TRICHY 4 DAYS 2015
S.No. Student Name Event Level Prize Year
1A.SAKTHIVEL VOLLEYBALL ZONAL Participation 2019
2R.VENKATESAN VOLLEYBALL ZONAL Participation 2019
3S.SANJAY HANDBALL ZONAL Participation 2019
4R.NIKKEL HANDBALL ZONAL Participation 2019
5A.UDHAYA PRAKASH HANDBALL ZONAL Participation 2019
6MaheeshaVardhini K L Basket Ball District Third 2018
7Sanjith L Hand Ball District Second 2018
8Nikkel R Hand Ball District Second 2018
9Monisha. V.S Basket Ball District Fourth 2018
10Kavipriya. C Seminar National level Participate 2018
11Jothika. G Seminar National level Participate 2018
12Vigneswari. K Seminar National level Participate 2018
13Nishanthini P Seminar National level Participate 2018
14Ramesh K Technical Quiz InterCollege Participate 2018
15M.REVATHI UNNAMALAI ENGLISH SPEECH INTRA COLLEGE COMPETATION SECOND 2018
16N.ARUNA BASKET BALL INTRA SPORTS MEET SECOND 2018
17C.RUCKMANI 200 MS INTRA SPORTS MEET SECOND 2018
18C.RUCKMANI RELAY(4X100) INTRA SPORTS MEET THRID 2018
19G.RAJA DRAWING INTRA COLLEGE COMPETATION FIRST 2018
20G.RAJA BADMINTON INTRA COLLEGE SPORTS MEET FIRST 2018
21B.PRANESH BADMINTON INTRA COLLEGE SPORTS MEET SECOND 2018
22D.KUMARA PARVISH DOORAI TAMIL SPEECH INTRA COLLEGE COMPETATION SECOND 2018
23A.MANIKANDAN HAND BALL AMMA TROPHY THIRD 2018
24A.MANIKANDAN HAND BALL INTRA COLLEGE SPORTS MEET SECOND 2018
25T.N.PARTHIBAN BASKET BALL KUMARASWAMY TROPHY FIRST 2018
26T.N.PARTHIBAN CRICKET INTRA COLLEGE SPORTS MEET FIRST 2018
27N.SUDHARSANA VOLLY BALL INTRA COLLEGE SPORTS MEET FIRST 2018
28M.PADMAPRIYA BASKET BALL MGR 100TH CERMONY SECOND 2018
29MICHALE ARUL DIVYA BASKET BALL MGR 100TH CERMONY SECOND 2018
30PALANIVEL VOLLY BALL M.KUMARASWAMY COLLEGE OF PARTICIPATED 2018
31V.S.MONISHA BASKET BALL MGR TROPHY FIRST 2018
32V.S.MONISHA 800MS RUNNING INTRA COLLEGE SPORTS MEET FIRST 2018
33V.S.MONISHA 100MS RUNNING INTRA COLLEGE SPORTS MEET SECOND 2018
34V.S.MONISHA LONG JUM INTRA COLLEGE SPORTS MEET SECOND 2018
35B.RAMYA BASKET BALL INTRA COLLEGE SPORTS MEET FIRST 2018
36B.RAMYA RELAY(4X100) INTRA COLLEGE SPORTS MEET SECOND 2018
37NISHANTHINI.P TAMIL ESSAY AMMA TROPHY FIRST 2018
38JOTHIKA TAMIL ESSAY AMMA TROPHY FIRST 2018
39K.VIGNESWARI TAMIL ESSAY AMMA TROPHY FIRST 2018
40R.MONISHA SINGING CHINMIYA YUVAKENDRA FIRST 2017
41R.MONISHA SINGING INTRA COLLEGE COMPETATION SECOND 2017
42M.REVATHI UNNAMALAI ENGLISH SPEECH CHINMIYA YUVAKENDRA PARTICIPATED 2017
43G.RAJA BADMINTON MGR TROPHY FIRST 2017
44G.RAJA BADMINTON CM TROPHY FIRST 2017
45G.RAJA BADMINTON ZONAL LEVEL PARTICIPATED 2017
46B.PRANESH ENGLISH SPEECH CHINMIYA YUVAKENDRA PARTICIPATED 2017
47B.PRANESH ADVENTURE EVENT HALLMARK BUSINESS GROUP SECOND 2017
48D.KUMARA PARVISH DOORAI ADVENTURE EVENT HALLMARK BUSINESS GROUP THIRD 2017
49A.MANIKANDAN HAND BALL MGR TROPHY SECOND 2017
50A.MANIKANDAN HAND BALL ZONAL LEVEL FOURTH 2017
51T.N.PARTHIBAN BASKET BALL ZONAL LEVEL SECOND 2017
52P.PRABHU PHOTOGRAPHY CONTEST OSCBRA-CLUB KARUR PARTICIPATED 2017
53K.VIGNESWARI TABLE TENNIS ZONAL LEVEL THRID 2017
54 G.Raja Anna University Zone 19 badminton competition Inter College Participated 2016
55S.P.Deebha Badminton match Inter College Participated 2016
56S.Palanivel volley ball match Zonal Participated 2016
57V.Mithran volley ball match Inter College Participated 2016
58S.Hariharan snooker competition Inter College Participated 2016
59 P.Navin District level yoga competition Discrict Participated 2016
60R.Priya dharshini District level yoga competition Discrict Participated 2016
61S.Priya dharshini District level yoga competition Discrict Participated 2016
62S.Niranjani District level yoga competition Discrict Participated 2016
63 R.kovaichezhiyan kabadi competition Zonal Participated 2016
64C.Gowtham Dance competition conducted by Hello FM Intra College Participated 2016
65R.Venkatesh Dance competition conducted by Hello FM Intra College Participated 2016
66B.Pranesh Advertising Yamaha bike Intra College Participated 2016
67D.Kumara Parvish Dorai Advertising Yamaha bike Intra College Perticipated 2016
68V.Jai Sanhari English elocution competition Inter College Participated 2016
69 Harish.R ICTACT English elocution competition Inter College Participated 2016
70R.Chellam Drawing and quiz competition Intra College Participated 2016
71A.Lavanya Tamil elocution and quiz competition Intra College Participated 2016
72P.Tamil selvan Quiz competition Intra College Participated 2016
73C.Gowtham Quiz competition Intra College Participated 2016
74V.Jai Sanhari English elocution competition Intra College Participated 2016
75V.Jai Sanhari CITIZEN’S VOICE 2016 Intra College First 2015
S.No. Student Name Event Topic Prize Year
1S.Haripriya Webinar Learn how to build a website in 2 hours. Participated 2020
2M.Preetha Webinar Image processing with python. Participated 2020
3K.Meyyammai Webinar Trends in front end engineering. Participated 2020
4K.Keyzer webinar Image processing with python. Participated 2020
5P.Nathiya webinar Trends in front end engineering. Participated 2020
6P.Nathiya webinar IC-fabrication-A practical perspective Participated 2020
7S.Deepa webinar Carrer oppurtunities in Engineering Participated 2020
8S.Deepa webinar Trends in front end engineering. Participated 2020
9U.Santhiya webinar Trends in front end engineering. Participated 2020
10U.Santhiya webinar IEEE-BLP Webinar on trone application in IOT Participated 2020
11U.Santhiya webinar Code vita session Participated 2020
12U.Santhiya webinar MC Graw Hill Participated 2020
13U.Santhiya Webinar IT-ITES Sector skills council NASSCOM. Participated 2020
14K.Mathesraj Webinar Recent trends in power electronics using MATLAB Participated 2020
15Vijayalakshmi Webinar Trends in front end engineering. Participated 2020
16Vijayalakshmi Webinar IC-fabrication-A practical perspective Participated 2020
17Aishwarya Webinar Image processing with python. Participated 2020
18Aishwarya Webinar Virtual reality Participated 2020
19ABISHEK A SYMPOSIUM AUTOMATIC IRRIGATED SYSTEM Participation 2019
20S.HARIPRIYA SYMPOSIUM RFID BASED ATTENDANCESYSTEM Participation 2019
21M.RAKSHNA BEGAM SYMPOSIUM RFID BASED ATTENDANCESYSTEM Participation 2019
22M.HAVENA SYMPOSIUM RFID BASED ATTENDANCESYSTEM Participation 2019
23B.ROSEMAA DEVI SYMPOSIUM RFID BASED ATTENDANCESYSTEM Participation 2019
24Havena M Paper Presentation Solar Cells Application Participate 2019
25IBRAHIM SHARUK K SYMPOSIUM AUTOMATIC IRRIGATED SYSTEM Participation 2019
26KALAIRAJ P SYMPOSIUM AUTOMATIC IRRIGATED SYSTEM Participation 2019
27CHANDHRU R SYMPOSIUM SONAR DETECTION Participation 2019
28PREM V SYMPOSIUM SONAR DETECTION Participation 2019
29Vijaya Narayanan.V Dr.KALAM YOUNG ACHIEVER AWARD INTELLIGENCE STORAGE SYSTEM FOR ON-FARM PRODUCTS Participation 2019
30Ramesh K Dr.KALAM YOUNG ACHIEVER AWARD INTELLIGENCE STORAGE SYSTEM FOR ON-FARM PRODUCTS Participation 2019
31ABISHEK A Dr.KALAM YOUNG ACHIEVER AWARD INTELLIGENCE STORAGE SYSTEM FOR ON-FARM PRODUCTS Participation 2019
32CHANDHRU R Dr.KALAM YOUNG ACHIEVER AWARD INTELLIGENCE STORAGE SYSTEM FOR ON-FARM PRODUCTS Participation 2019
33RAKSHANABEGAM M Dr.KALAM YOUNG ACHIEVER AWARD BIKE CRASH DETECTION Participation 2019
34ROSHAN JESIYA S Dr.KALAM YOUNG ACHIEVER AWARD BIKE CRASH DETECTION Participation 2019
35HELAN A Dr.KALAM YOUNG ACHIEVER AWARD BIKE CRASH DETECTION Participation 2019
36MAHEESHA VARDHINI K L Dr.KALAM YOUNG ACHIEVER AWARD BIKE CRASH DETECTION Participation 2019
37Haripriya S Paper Presentation Nano Technology and Solar Cell Participate 2018
38Havena M Paper Presentation Nano Technology and Solar Cell Participate 2018
39Swedhakamakshi R Paper Presentation METAL ORGANIC FRAMEWORK Participate 2018
40Maiclinjona.S Paper Presentation METAL ORGANIC FRAMEWORK Participate 2018
41Parthiban.D Paper Presentation Robotics Participate 2018
42Hariharan.K Paper Presentation Robotics Participate 2018
43Kavin K Paper Presentation Robotics Participate 2018
44Ramesh K Paper Presentation Robotics Participate 2018
45Ramesh K Workshop Internet of Things Participate 2018
46THILAGAVATHY PAPER PRESENTATION Vehicle speed sensing and smoke detecting system Participation 2018
47THILAGAVATHY WORKSHOP Ardiuno design Participation 2018
48VISHNUPRIYA.S PAPER PRESENTATION Smart Wifi Design Participation 2018
49MICHAEL ARUL DIVYA.E PAPER PRESENTATION Smart Wifi Design Participation 2018
50SHANMUGAPRIYA.T PAPER PRESENTATION Smart Wifi Design Participation 2018
51SHANMUGAPRIYA.T WORKSHOP Internet of Things Participation 2018
52P.SOUMIYA PAPER PRESENTATION Smart Wifi Design Participation 2018
53E.ARUL PRIYA WORKSHOP Internet of Things Participation 2018
54PAVITHRA.P WORKSHOP Internet of Things Participation 2018
55MANORANJITHAM WORKSHOP Internet of Things Participation 2018
56ELAVARASN PROJECT PRESENTATION Smart Building Design Participation 2018
57JAYASURYA.J PROJECT PRESENTATION Smart Building Design Participation 2018
58KISHORE.B Selected for HAKTHON HARWARE PROJECT Internet of Things Participation 2018
59VIJAYNARAYANAN SELECTED FOR PROJECT PRESENTATION Internet of Things Participation 2018
60LAVANYA.A SELECTED FOR PROJECT PRESENTATION Internet of Things Participation 2018
61LAVANYA.A Selected for HAKTHON HARWARE PROJECT HAKTHON HARWARE PROJECT Participation 2018
62HARINEE RS Selected for HAKTHON HARWARE PROJECT HAKTHON HARWARE PROJECT Participation 2018
63 SANTHOSH Selected for HAKTHON HARWARE PROJECT HAKTHON HARWARE PROJECT Participation 2018
64SRIKANTH Selected for HAKTHON HARWARE PROJECT HAKTHON HARWARE PROJECT Participation 2018
65RENJINI Selected for HAKTHON HARWARE PROJECT HAKTHON HARWARE PROJECT Participation 2018
66 MONISHA SELECTED FOR PROJECT PRESENTATION Internet of Things Participation 2018
67DEEPA SP SELECTED FOR PROJECT PRESENTATION Internet of Things Participation 2018
68M.REVATHI UNNAMALAI COMMUNICATION WORKSHOP Communication skills Participation 2017
69M.REVATHI UNNAMALAI IOT WORKSHOP Internet of Things Participation 2017
70N.ARUNA IOT WORKSHOP Internet of Things Participation 2017
71S.INDHUJA IOT WORKSHOP Internet of Things Participation 2017
72R.MONISHA PROJECT EXPO Internet of Things Participation 2017
73N.SUDHARSANA PROJECT EXPO Internet of Things Participation 2017
74NANDHINI PROJECT EXPO Internet of Things Participation 2017
75INDHUMADHI VLSI WORKSHOP Internet of Things Participation 2017
76S.HARIHARAN PROJECT EXPO Internet of Things Participation 2017
77S.HARIHARAN IOT WORKSHOP Internet of Things Participation 2017
78TAMIL SELVAN IOT WORKSHOP Internet of Things Participation 2017
79B.PRANESH PROJECT EXPO Smart Home Design Participation 2017
80P.PRABHU PROJECT EXPO Smart Home Design Participation 2017
81C.GOWTHAM PROJECT EXPO Smart Home Design Participation 2017
82MANIKANDAN .A NATIONAL CONFERENCE Smart Home Design based IoT Design Participation 2017
83PARTHEBAN.T.N NATIONAL CONFERENCE Smart Home Design based IoT Design Participation 2017
84G RAJA NATIONAL CONFERENCE Smart Home Design based IoT Design Participation 2017
85THILAGAVATHY PAPER PRESENTATION Vehicle speed sensing and smoke detecting system Participation 2017
86RAMYA M PAPER PRESENTATION Smart Wifi Design Participation 2017
87HARINI.M WORKSHOP Internet of Things Participation 2017
88AISHWARYA.N WORKSHOP Internet of Things Participation 2017
89MANORANJITHAM WORKSHOP Internet of Things Participation 2017
90KANAKARAJ.D WORKSHOP Internet of Things Participation 2017
91MANIKANDAN WORKSHOP Internet of Things Participation 2017
92DINESHBABU.K WORKSHOP Internet of Things Participation 2017
93HARINEE.R.S PROJECT PRESENTATION Smart Building Design Participation 2017
94DEEPA.S.P PROJECT PRESENTATION Smart Building Design Participation 2017
95KISHORE.B PROJECT PRESENTATION Smart Building Design Participation 2017
96B.Jeevanantham Technical Workshop Printed Circuit Board Participated 2016
97R.Narendran Technical Workshop Printed Circuit Board Participated 2016
98K.Vignesh Technical Workshop Printed Circuit Board Participated 2016
99K.JothiRaman Technical Workshop Printed Circuit Board Participated 2016
100R.Siva Saravanan Technical Workshop Embedded Robotics Participated 2016
101P.Bala Uma Shankar Technical Workshop Embedded Robotics Participated 2016
102A. Muthuselvan Technical Workshop Python Participated 2016
103S.Vigneshkumar Technical Workshop Python Participated 2016
104S.Dhivaharraj Technical Workshop Python Participated 2016
105 M.Revathi Unnamalai Technical Workshop Raspberry pi Participated 2016
106N.Aruna Technical Workshop Raspberry pi Participated 2016
107N. Sudhashree Technical Workshop Raspberry pi Participated 2016
108S.Indhuja Technical Workshop Raspberry pi Participated 2016
109B. Srinidhi Technical Workshop Raspberry pi Participated 2016
110 S.Hariharan Technical Workshop Quadcopter Participated 2016
111A.Manikandan Technical Workshop Quadcopter Participated 2016
112T.N.Pathiban Technical Workshop Quadcopter Participated 2016
113A.Arunkumar Technical Workshop Quadcopter Participated 2016
114G.Raja Technical Workshop Quadcopter Participated 2016
115A.Amalasoniya Technical Workshop Internet of Things Participated 2016
116S.Deepika Technical Workshop Internet of Things Participated 2016
117E.Michael Arul Divya Technical Workshop Internet of Things Participated 2016
118 A.Amalasoniya Technical Workshop Android application development Participated 2016
119S.Deepika Technical Workshop Android application development Participated 2016
120E.Michael Arul Divya Technical Workshop Android application development Participated 2016
121R.Chellam Technical Workshop Android application development Participated 2016
122P.Sowmiya Technical Workshop Android application development Participated 2016
123E.Michael Arul Divya Technical Workshop Android application development Participated 2016
124S.Vishnupriya Technical Workshop Android application development Participated 2016
125N.Aishwarya Technical Workshop Android application development Participated 2016
126M.Ramya Technical Workshop Android application development Participated 2016
127P.Pavithra Technical Workshop Android application development Participated 2016
128M.Preetha Webinar Trends in front end engineering. 0000
129K.Meyyammai Webinar Image processing with python. 0000
S.No. Student Name CGPA University Rank
1Makila.K 8.72 23
2Saranya.K 8.68 27
3DIVYA.R 8.69 47
4S.USHA 8.76 20
5K.DHIVYAKALA 8.56 34
6R.SWATHI 8.85 Nil
7J.JOSELYN PRIYADARSHINI 8.64 Nil
8S.SINDHUJA 8.86 Nil
9R.DIVYA 8.69 Nil
10A.KANIMOZI 8.47 Nil
11P.PRIYA 8.67 Nil
12R.AKILANDESWARI 8.37 Nil
13M.REVATHI UNNAMALAI 8.3 Nil
14S.P.DEEPA 8.57 Nil
15J.MANONMANI 9 4
S.No. Student Name Company Year of Establishment
1Gobinath.E Srivatsa Interiors 2017
2Abimanyu.P Nutri Fresh Exports 2017
3Santhosh Babu.J Future Intelligents 2016
4Vivek.K Shri Venkateshwara Hardwares 2016
S.No. Event Name Chief Guest Designation Year
1Bhramasthra'17 Dr.Kallel Raghuman Assistant Professor,PSNA College of Engineering. 2017
2GUEST LECTURE Mr. S.RANGARAJU JTO,BSNL,KARUR 2012
3Workshop on FPGA Design S.Saravanan Senior Engineer,Robert Bosch, Bangalore 2016
4ASSOCIATION INAUGURAL FUNCTION Dr.P.S.PANDIYAN SCIENTIST, DRDO, BANGALORE. 2012
5ASSOCIATION INAUGURAL Mr. B. GANESH, M.E., ENGINEERING MANAGER 2010
6ECE Association Inaugural Mr. AnanthaRaj Senior Design Engineer 2009
7ECE Association Inauguration A.Suresh Tata Elxsi , Banglore 2016
8AECE VALEDICTORY FUNCTION Mr. M.B.ULFATH ASHIK SR. PROJECT ENGINEER, DELSYS AUTOMATION SYSTEM, CHENNAI. 2013
9ECE ASSOCIATION INAUGURAL Mr. Raja Narayanasamy PROGRAM MANAGER, DELPHI AUTOMOTIVES, BANGALORE. 2011
10 ECE Association Inaugural Mr.S.Rangaraju Sub Divisional Engineer – BSNL Karur 2017
11Hands on Training on PCB Design Ms.K.Prithiya Director, Galwin Technonogy, Trichy 2017
12ECE Association Inaugural Mr. A.Athif Shah Chairman and managing Director ABE Semiconductor Designs, Chennai 2018
13Hands on Training on Arduino Ms.K.Prithiya Director, Galwin Technonogy, Trichy 2018
14Guest Lecture on Computer Networks and Networks Security Mr.M.Hariharan Network Engineer, WIPRO, Chennai. 2018
15Alumi Student Interaction Mr.R. ManojPrabahar Embedded Engineer, L&T, Chennai 2018
16One day seminar on Advanced low power VLSI Dr.S.Shiyamala Associate Professor, Electronics and Communication Engineering, Veltech Rangarajan Dr.Sagunthala R&D Institute of Science and Technology, Avadi, Chennai 2019
17Alumi Student Interaction Mr. S.Sabarish Software Engineer, Infosys, Mysore 2019
18Hands on Training on Raspberry Pi Ms.K.Prithiya Director, Galwin Technonogy, Trichy 2019
19Webinar on VLSI Design using Verilog HDL Mr. P.R. Sivakumar CEO, Maven silicon, Bangalore 2019
20 ECE Association Inaugural Mr.S.Dharaneeshwar Junior Engineer, IVTL- Infoview Technologies Pvt Ltd, Chennai. 2019
S.No. Name Designation
1Dr.Kallel Raghuman Assistant Professor,PSNA College of Engineering.
2Mr. S.RANGARAJU JTO,BSNL,KARUR
3S.Saravanan Senior Engineer,Robert Bosch, Bangalore
4 Dr.P.S.PANDIYAN SCIENTIST, DRDO, BANGALORE.
5Mr. B. GANESH, M.E., ENGINEERING MANAGER
6Mr. AnanthaRaj Senior Design Engineer
7A.Suresh Tata Elxsi , Banglore
8Mr. M.B.ULFATH ASHIK SR. PROJECT ENGINEER, DELSYS AUTOMATION SYSTEM, CHENNAI.
9Mr. Raja Narayanasamy PROGRAM MANAGER, DELPHI AUTOMOTIVES, BANGALORE.
10Mr.S.Rangaraju Sub Divisional Engineer – BSNL Karur
11Ms.K.Prithiya Director, Galwin Technonogy, Trichy
12Mr. A.Athif Shah Chairman and managing Director ABE Semiconductor Designs, Chennai
13Ms.K.Prithiya Director, Galwin Technonogy, Trichy
14Mr.M.Hariharan Network Engineer, WIPRO, Chennai.
15Mr.R. ManojPrabahar Embedded Engineer, L&T, Chennai
16Dr.S.Shiyamala Associate Professor, Electronics and Communication Engineering, Veltech Rangarajan Dr.Sagunthala R&D Institute of Science and Technology, Avadi, Chennai
17Mr. S.Sabarish Software Engineer, Infosys, Mysore
18Ms.K.Prithiya Director, Galwin Technonogy, Trichy
19Mr. P.R. Sivakumar CEO, Maven silicon, Bangalore
20Mr.S.Dharaneeshwar Junior Engineer, IVTL- Infoview Technologies Pvt Ltd, Chennai.
S.No. Program Name Resource Person Name Topic Company Duration
1Soft Skills and Aptitude Mr.Jaisimha Aptitude Yardstick Academy 1 Week
2Soft Skills and Aptitude Mr.Arun Aptitude Yardstick Academy 1 Week
3Soft Skills and Aptitude Ms.Neela Soft Skills Yardstick Academy 1 Week
4Soft Skills and Aptitude Mr.Veeramani Soft Skills Yardstick Academy 1 Week
5Soft Skills and Aptitude Mr.J.Faizal Ahamed Aptitude Freelancer 1 Week
6Soft Skills and Aptitude Mr.Murali Aptitude Freelancer 1 Week
7Soft Skills and Aptitude Mr.Parthasarathy Soft Skills Freelancer 1 Week
8Soft Skills and Aptitude Ms.Divya Soft Skills Freelancer 1 Week
9LIGP Training Mrs. Aruna Inguva, Mr.Mathav Inguva Soft Skills Sri Sathya Sai Foundation 1 Day
10LIGP Training Mrs. Aruna Inguva, Mr.Mathav Inguva Soft Skills Sri Sathya Sai Foundation 1 Day
11LIGP Training Mrs. Aruna Inguva, Mr.Mathav Inguva Soft Skills Sri Sathya Sai Foundation 1 Day
12MOCK INTERVIEW Mr.ISSAC PATTU RAJ MOCK INTERVIEW SANMINA -SCI TECHNOLOGY INDIA PVT LTD 1 Week
13Soft Skills and Aptitude Mr.Jaisimha Apptitude Yardstick Academy 1 Week
14Soft Skills and Aptitude Mr.Arun Apptitude Yardstick Academy 1 Week
15Soft Skills and Aptitude Ms.Neela Soft Skills Yardstick Academy 1 Week
16Soft Skills and Aptitude Mr.Veeramani Soft Skills Yardstick Academy 1 Week
17Soft Skills and Aptitude Mr.J.Faizal Ahamed Apptitude Freelancer 1 Week
18Soft Skills and Aptitude Mr.Murali Apptitude Freelancer 1 Week
19Soft Skills and Aptitude Mr.Parthasarathy Soft Skills Freelancer 1 Week
20Soft Skills and Aptitude Ms.Divya Soft Skills Freelancer 1 Week
21LIGP Training Mrs. Aruna Inguva, Mr.Mathav Inguva Soft Skills Sri Sathya Sai Foundation 1 Day
22LIGP Training Mrs. Aruna Inguva, Mr.Mathav Inguva Soft Skills Sri Sathya Sai Foundation 1 Day
23LIGP Training Mrs. Aruna Inguva, Mr.Mathav Inguva Soft Skills Sri Sathya Sai Foundation 1 Day
24MOCK INTERVIEW Mr.ISSAC PATTU RAJ MOCK INTERVIEW SANMINA -SCI TECHNOLOGY INDIA PVT LTD 1 Week
25Training program on Soft skills Mr.Antony Communication Skills Chettinad Group 1 Week
26Training program on Soft skills Mr.John Soft Skills Chettinad Group 1 Week
S.No. Student Name Project Topic Company Duration